Farklı Sosyal Medya
Fikriniznedir soru sorabileceğiniz, soruları cevaplayabileceğiniz, yorum yapabileceğiniz veya tartışabileceğiniz "soru-cevap" sosyal medyasıdır. İsteyen herkes herkese yardımcı olabilir.
Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz:

Ekonomi iyiyse, kişi başına düşen milli gelir asgari ücrete neden yansımıyor?

+4 oy
250 kez okundu
Ekonomik verilere göre kişi başına düşen milli gelirin 10 bin usd, yani yaklaşık 19 bin TL olduğu söyleniyor. Bu durumda asgari ücretin aylık  673 TL , yıllık 8 bin TL olması nasıl açıklanır?
27, Temmuz, 2013 Ekonomi kategorisinde esra (147 puan) tarafından soruldu
27, Temmuz, 2013 Yonetici tarafından yeniden kategorilendirildi
   

2 Cevaplar

+6 oy

Keşke bu "kişi başı" denen matematiksel ifade hesapları gerçekten doğru olsaydı. Yani bu 19 bin lira "bir kişinin başına" düşseydi; bizim eve yılda 76 bin lira girerdi ki; bu parayla zorunlu gereksinimlerimizi(sağlık, beslenme, barınma, eğitim, eğlence) rahatlıkla karşılayabildiğimiz gibi yılda en az bir yurtiçi, bir de yurtdışı turu yapabilmemiz gerekirdi.

Asgari ücretin 673 lira olması demek, yılda 11 bin liranın göstere göstere çalınıyor olması demektir. Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak minimum ücrettir ve zorunlu gereksinimlerimizi karşılamak zorundadır. Asgari ücretin 673 lira olması demek insanca yaşamana gerek yok demektir.Türk-İş'in araştırmasına göre, temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 12 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 296 lira olduğu belirlenmiş.

Bu durumda ekonomi iyi demek ne kadar doğrudur. Bu ekonomi "kimlere iyi" onu görmek gerekiyor sanırım.

27, Temmuz, 2013 MK (214 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Ekonomimizde reel büyüme olduğunu düşünmüyorum...Körfezden gelen petro dolarla oluşan hormonlu bir büyüme....Üretim yok..Üremeye teşvik var....
29, Temmuz, 2013 expertadvisor (135 puan) tarafından cevaplandı
...